Open Access
Jde o bezplatný neomezený online přístup zejména k plným textům článků publikovaných v recenzovaných časopisech. Cílem Open Access je umožnění všem uživatelům Internetu číst, stahovat, kopírovat, tisknout, vyhledávat a distribuovat vědeckou literaturu.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace na svém 291. zasedání dne 28. 2. 2014 schválila dokument připravený pracovní komisí pro otevřený přístup: A8) Otevřený přístup (Open Access) k publikovaným výsledkům výzkumu financovaného z veřejných zdrojů v ČR. Usnesení: Rada
- bere na vědomí předložený materiál
- schvaluje doporučení uvedená v tomto materiálu
- ukládá sekretariátu Rady toto doporučení rozeslat místopředsedovi vlády pro výzkum, vývoj a inovace a předsedovi Rady, výzkumným organizacím a poskytovatelům podpory v oblasti výzkumu a vývoje v České republice. Schválený dokument je dostupný ZDE
Jednou ze tří hlavních priorit osmého rámcového programu Horizont 2020 je vynikající věda, do níž mimo jiné patří: "sdělování výsledků výzkumu tvůrcům politik, společnostem, inovátorům a jiným výzkumným pracovníkům, včetně podpory otevřeného přístupu.“
Informace o zapojených institucích v České republice do Open Access a Open Access Week naleznete zde
Dva hlavní přístupy k OA:
- Zlatá cesta - publikování v otevřených časopisech -- otevřený přístup k publikacím umožňují vydavatelé, kteří své publikace zveřejňují v režimu OA. Autoři většinou nepřenechávají svá autorská práva
- Zelená cesta - autoarchivace v otevřených repozitářích -- otevřený přístup k publikacím umožňují sami autoři
Databáze Sherpa/RoMEO poskytuje informace o přístupu vydavatelů k otázce (auto)archivace elektronických preprintů a postprintů v digitálním repozitáři, databáze nyní zahrnuje přes 1000 vydavatelů (a téměř 20 000 časopisů) především anglo-americké provenience.
Více informací o otevřeném přístupu a jeho realizaci v České republice naleznete ZDE
Global Open Access Portal přináší informace ze světového dění v rámci otevřeného přístupu.
Co mi Open Access jako vědci přinese
- Přístup ke kvalitním odborným informacím
- Rychlejší šíření a přenos informací o vědeckých publikacích
- Zvýšení ohlasu a využívání svých vědeckých publikací
- Umožňuje snadněji navazovat spolupráci s jinými institucemi a se zahraničím
Open Access časopisy
Informace o Open Access časopisech jsou obsaženy v databázi Directory of Open Acces Journals (DOAJ). Časopisy jsou rozděleny do kategorií dle oborů.
České časopisy s otevřeným přístupem jsou k dispozici v tomto seznamu.
Open Access časopisy (Zlatá cesta) mají oficiální logo otevřeného zámku
Open Access repozitáře
- Elektronické archívy provozované vědeckými a výzkumnými institucemi
- Slouží pro archivování a zpřístupňování výsledků vědeckých prací členů dané instituce
- Autoři neplatí za zpřístupnění svých prací žádné poplatky
- Tzv. zelená cesta - archivace článku po jeho vydání nebo po určité době v institucionálním repozitáři ve formě, která je předem dohodnuta s vydavatelem (preprint, postprint, nebo Publisher´s Version/ PDF)
- Preprint - článek ještě neprošel recenzním řízením
- Postprint - článek již prošel recenzním řízením, nemá tiráž časopisu
- Publisher's Version PDF - finální verze článku od vydavatele v PDF
Seznam světových Open Acces repozitářů
Open Acces iniciativy
- Budapešťská iniciativa (Budapest Open Access Initiative -- BOAI)
- Prohlášení z Bethesdy (Bethesda Statement on Open Access Publishing)
- Berlínská deklarace (Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities)
- Open Access pilot in FP7
- Open AIRE
Příklady z dobré praxe - repozitáře českých univerzit
- Univerzitní repozitář - Masarykova univerzita
- Digitální knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
- Digitální knihovna Univerzity Pardubice
- Digitální repozitář Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava
- Digitální knihovna UTB ve Zlíně
- Institucionální repozitář ČVUT
- Digitální univerzitní repozitář UK
Sborníky z konferencí, e-knihy, knihy v PDF v Open Access přístupu jsou uvedeny v databázi Directory of Open Access Books (DOAB)
Seznam grantových agentur, které finančně podporují vědu a výzkum a současně požadují, aby finančně podpořené výsledky byly publikování v režimu otevřeného přístupu, naleznete na stránkách "Sherpa/Juliet
Nejčastěji kladené dotazy
Proč vznikl Open Access (OA)?
Počátek Open Access je spojen se vznikem internetu, který umožňuje rychlé a snadné sdílení informací v elektronické formě. Protože je věda financována z veřejných prostředků, měly by být výsledky vědy a výzkumu otevřeně přístupné pro všechny a to bez omezení. Otevřený přístup k výsledkům vědy souvisí s potřebou zviditelnění výsledků výzkumu, s potřebou spolupráce ve vědě a také s rychlostí přenosu vědeckých informací.
Od kdy se datuje počátek Open Access přístupu?
Počátek OA se datuje do období kolem r. 2000. Např. vydavatel Taylor and Francis vydává OA časopisy od r. 2006. Vydavatel Springer vydává OA časopisy (portfolio SpringerOpen) od r. 2010, OA knihy od r. 2012. Databáze Open Access časopisů DOAJ existuje od r. 2003. Aktuální počet evidovaných časopisů je uveden na úvodní stránce databáze DOAJ.
Je přístup k databázím (elektronickým informačním zdrojům) v rámci naší knihovny v režimu Open Access?
Přístup k databázím v rámci knihovny NENÍ v režimu Open Access, je za poplatek ve formě předplatného. Univerzita musí vynaložit ročně nemalé prostředky na přístup k databázím a je sledováno jejich využívání na MENDELU.
Kde zjistím, že je časopis v režimu Open Access?
Časopisy Open Access najdete v databázi DOAJ. Pokud je článek uvolněný v OA, zjistíte buď podle loga otevřeného zámku v článku nebo je to zde uvedeno slovně (Open Access).
Kde najdu sborníky z konferencí v režimu Open Access?
Sborníky z konferencí v režimu OA najdete včetně knih v databázi DOAB.
Dále konferenční sborníky OA můžete najít na webových stránkách vysokých škol, univerzit nebo výzkumných ústavů. Hledání můžete urychlit pomocí kódu ISBN, případně ISBN a ISSN.
Co znamená Article Processing Charge v souvislosti s publikováním v časopisech?
Jedná se o poplatek spojený s publikováním článku, který bývá uveden na stránkách vydavatele nebo časopisu a jeho výše je rozdílná, někdy na základě rozsahu konkrétního textu.
Co znamená Double Dipping v souvislosti s hybridními časopisy?
Hybridní časopisy zahrnují dvě možnosti publikování. Buď jsou články přístupné na základě předplatného, nebo jsou některé články uvolněny v režimu OA, za který zaplatil vydavateli autor článku. Tím vlastně dochází k tomu, že je zaplaceno za přístup ke konkrétnímu odbornému textu dvakrát.
Ke stažení
- Otevřená věda je víc než jen otevřené publikování - článek z 30. 1. 2018 předkládající závěrečnou zprávu Evropské komise z pravidelné mezinárodní konference o otevřené vědě.
- Otevřený přístup k vědeckým informacím: současný stav v České republice a ve světě - elektronická verze knihy, která vyšla v roce 2016 a jejímž cílem je zmapovat situaci otevřeného přístupu k výsledkům vědy a výzkumu v České republice a ve světě.
- Open Access a Horizon 2020 - Brožura pro Open Access Week 2014
- Prezentace ze semináře Open Access a Horizon 2020. Otevřený přístup k výsledkům vědy a výzkumu v Horizontu 2020 (22. 10. 2014)
- Prezentace ze semináře Open Access - otevřený přístup k výsledkům vědy a výzkumu 22. 10. 2013
- Prezentace ze semináře Open Access - otevřený přístup k výsledkům vědy a výzkumu 25. 10. 2012