Predátorské časopisy
- Základní charakteristika tzv. predátorských časopisů a jejich vydavatelů
- Zdroje pro hledání predátorských časopisů
- Možné příčiny vzniku problémů s tzv. predátory
- Postup při volbě neznámého časopisu k publikování
- Příklady praktik predátorských vydavatelů
- Predátorské konference
- Informace k vydavateli MDPI
- Užitečné odkazy
Základní charakteristika
Pojem „Predatory Journals“ zavedl poprvé Jeffrey Beall, knihovník z University of Collorado.
Základní charakteristika tzv. predátorských časopisů a jejich vydavatelů:
- Parazitování na jménech prestižních časopisů - názvy titulů se jmény velmi podobnými k jejich kvalitním protějškům. To platí i pro vzhled webových stránek těchto časopisů
- Na svých webových stránkách často uvádějí nepravdivé údaje:
- o recenzním řízení (peer review), ale při ověřování jeho procesu zjistíme, že neprobíhá podle obvyklých pravidel, má podezřele krátký průběh, často v řádu několika dní, nebo neprobíhá vůbec;
- o hodnotě Impakt faktoru, která je buď nesprávně uvedena (záměrně nadhodnocena), je neplatná nebo časopis Impakt faktor podle JCR (Journal Citation Reports) nemá;
- o indexaci časopisu ve vybraných databázích;
- o členech redakční rady, kdy se často jedná o fiktivní osoby nebo jde o uvedení jména bez souhlasu dané osoby.
- Webové stránky těchto časopisů mohou obsahovat překlepy a gramatické chyby.
- Zveřejňují na svých webových stránkách hodnocení v Index Copernicus, ale ne všechny časopisy, které tento index uvádějí, patří mezi tzv. predátory.
- Umožňují publikovat snadno, rychle, za poplatek.
- Velmi nízká kvalita příspěvků s malým přínosem pro vědeckou obec.
- Vydavatelé predátorských časopisů často neřeší kvalitu vydaných článků.
- Často chybí informace o způsobu digitálního uchovávání článků.
- Dovolují autorovi publikovat a jeho článek uvolnit v otevřeném přístupu (Open Access); za poplatek.
- Jediným cílem predátorů je zisk.
Praktický příklad časopisu s predátorskými znaky - ZDE
Prezentace z webináře Elsevier na téma "Není všechno zlato, co se třpytí" dne 4.6.2021 - PDF
Zdroje pro hledání predátorských časopisů
Beallův seznam predátorských vydavatelů a časopisů byl vytvořen z důvodu vyvarování se publikování v těchto podezřelých časopisech a sbornících. Bylo identifikováno přes 800 predátorských vydavatelství. Od ledna 2017 byl pan Beall nucen svůj blog zrušit a původní Beallův seznam bez aktualizací je k dispozici ZDE.
Ve vědecké komunitě se našel v roce 2018 anonymní pokračovatel práce Jeffrey Bealla. Také tyto stránky byly ukončeny a dále neaktualizovaný seznam predátorských vydavatelů a časopisů naleznete ZDE.
Cabells Scholarly Analytics - placená databáze predátorských časopisů. Knihovna má k dispozici seznam Predatory Reports, pomocí kterého provádí prověřování časopisů. Své požadavky na prověření zasílejte na predatorske-casopisy[at]mendelu.cz. Služba je poskytována JEN zaměstnancům MENDELU. Informace k novému zdroji ZDE.
Možné příčiny vzniku problémů s tzv. predátory
- Publikování v prestižních časopisech, je podmíněno kvalitním recenzním řízením, které probíhá poměrně dlouho.
- Poplatky za publikování v prestižních časopisech jsou poměrně vysoké a to, zda bude článek přijat, je nejisté.
- Poplatky za publikování u predátorů jsou nižší.
- Proces publikování u predátorů je rychlejší a snadnější.
- Predátorské časopisy využívají otevřený přístup (Open Access) k plným textům ve svůj prospěch.
- Predátoři lákají autory k publikování prostřednictvím e-mailů.
- Vědci mají zájem publikovat v otevřeném přístupu (Open Access), nebo je to povinné v rámci projektu (Horizont 2020 a projekty 7. Rámcového programu).
- Autoři vědeckých článků potřebují získat ohlas pro svoje publikace.
- Hlavně začínající vědci neznají tyto nekalé praktiky predátorů a mohou podlehnout nabídce.
- Nejprve vznikly problémy s plagiáty, nyní s kompiláty a nekvalitními publikacemi, které znehodnocují vědu a její výstupy.
Postup při volbě neznámého časopisu k publikování
Při ověřování serióznosti časopisu ověříme buď následující body
- Pečlivě si ověřit údaje o vydavateli a časopise samotném. Jeho kontaktní údaje, které nemusejí být úplné, informace o recenzním řízení, složení redakční rady, informace o platbě
- Zkontrolovat si Impakt faktor časopisu v databázi Journal Citation Reports (JCR)
- Jedná-li se o časopis v režimu Open Access a je to uvedeno na webových stránkách, podívat se, jestli je časopis uveden v rejstříku DOAJ (Directory of Open Access Journals)
- Prověřit si, jestli je uveden časopis nebo vydavatel v seznamu databáze Sherpa Romeo a jaké má uvedeny podmínky pro archivaci článků, jaké aktuální informace jsou uvedeny
- Podívat na články, které již v časopise vyšly,
nebo se zeptáme v knihovně na e-mailu: predatorske-casopisy[at]mendelu.cz
Vím, kde publikuji - stránka s radami pro publikující vědce
Příklady praktik predátorských vydavatelů
Základním ukazatelem je rozesílání spamů s nabídkami k publikování v časopisech nebo nabídek na účast na konferencích s příslibem, že sborník z této konference bude evaluován ve Web of Science Core Collection nebo ve Scopusu. Nabízejí také, že vydají Vaši habilitační práci a jiné publikace, které jsou výsledkem vědy a výzkumu.
Příklady znění těchto spamů:
- pro publikování v časopise používají predátoři nejčastěji tyto předměty zprávy: Call for Articles, Call for Papers, Publish with…
- nabídky k účasti na konferencích mají nejčastěji tyto předměty zprávy: Call for Sessions, Conference Invitation…
- predátoři se chlubí Impakt faktorem časopisu a indexací v řadě databází a uvádí tyto informace v e-mailech
- predátorské časopisy se chlubí tím, že vydavatel vydává celou řadu časopisů a lze si vybrat dle nejrůznějších oborů
Predátorské konference
Existence predátorských konferencí a publikování v konferenčních sbornících v rámci těchto podezřelých konferencí je další problém, se kterým se můžete setkat. Může se stát, že u neznámých konferencí jejich sborníky s přijatými články nejsou indexovány v databázi Web of Science nebo databázi Scopus a sborníky nejsou recenzovány. Nové konference mohou avizovat, že budou sborníky indexovány v databázích, ale nemusí to být zaručená informace. Další informace naleznete v příspěvku zveřejněném magazínem vysokých škol Universitatis. Tipy, jak rozpoznat predátorské konference a dále znaky predátorských konferencí naleznete na stránce.
Doporučení: Před účastí a publikováním v rámci vědeckých konferenci můžete k jejich prověření využít webové stránky Think Check Attend
Kontakt na vaše dotazy: predatorske-casopisy[at]mendelu.cz
Informace o vydavateli MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute), Switzerland
- Kritika vydavatele MDPI je spojována s publikováním v případě dvou časopisů: Land (ISSN 2073-445X) a Sustainability (ISSN 2071-1050), jejichž archiv obsahoval kromě obvyklých čísel nadměrné množství speciálních čísel. (Zdroj)
- V aktuální tiskové zprávě Slovenskej ekonomickej spoločnosti ze dne 22.04.2021, bylo uvedeno, aby členové společnosti zvážili publikování v časopisech vydavatele MDPI, i když mají časopisy vysoký impakt faktor.
- Speciální čísla časopisů MDPI nejsou neobvyklá a stále jejich objem narůstá. Dále je diskutabilní kvalita peer review u speciálních čísel, proto by bylo lepší se speciálním číslům raději vyhnout. (Zdroj)
- Informace o MDPI na blogu Ústřední knihovny VŠB-TUO
- Akademie věd České republiky v usnesení z 8. zasedání Vědecké rady dne 21. 04. 2022 uvedla doporučení ve věci publikování v časopisech vydavatelství MDPI:
Vědecká rada AV ČR
- doporučuje pečlivě zvažovat publikování v časopisech společnosti MDPI z důvodu snižující se kvality recenzního řízení,
- se obrací na rady výzkumných organizací, aby se zabývaly otázkou hodnocení publikací v časopisech a monografiích svých oborů, zejména u těch nakladatelství, která při open access přístupu upřednostňují kvantitu a rychlost publikování před kvalitou a nezávislosti recenzního řízení.
- upozorňuje, že publikace vydavatelství MDPI by nemusely být v evaluačních řízeních považovány za plnohodnotné publikační výstupy.
Resume prověření knihovny k MDPI:
U vydavatele MDPI nebyly nalezeny podezřelé znaky v souvislosti s klamnou indexací časopisů v databázích WoS nebo Scopus. Co se týká recenze, na základě rozhovoru s autory i recenzenty recenze opravdu probíhají a recenzent má stanovenu dobu na recenzi 7 až 10 dní, stejně tak, jak vydavatel deklaruje na webových stránkách. Vyskytly se však i případy, kdy recenzent článek nedoporučil a přesto článek vyšel (zveřejněno na webu), což není v pořádku. Na webu časopisů jsou uvedeny informace o vyřazení článků, což je dobrá informace, že vydavatel některé články zamítá. Na základě nových informací zjištěných v roce 2021 je třeba zvážit publikování v ekonomických časopisech a ve speciálních číslech.
Časopisy tohoto vydavatele, které jsou indexovány v databázích Scopus nebo WoS a prošly evaluací a jejich kvalita, co se týká citací, je zatím v pořádku. Před publikováním je třeba si nejprve ověřit, zda je časopis indexovaný v databázi WoS nebo databázi Scopus a jaké má metriky, aby výsledek byl v rámci metodiky M17+ hodnocen.
Užitečné odkazy
- PLCH, Lukáš; KRATOCHVÍL, Jiří. 2019. Pochybné časopisy. In: Knihovna univerzitního kampusu MU. In: kuk.muni.cz. [online]. Brno: Knihovna univerzitního kampusu Masarykovy univerzity. 15. 4. 2019. [cit. 2021-09-09]. Dostupné z: https://kuk.muni.cz/vyuka/materialy/predatori/#
- VĚDAVÝZKUM.CZ. 2018. Studie: Jak poznat predátorské časopisy?. In: vědavýzkum.cz. [online]. Praha: Vědavýzkum.cz, s.r.o. 31. 7. 2018. [cit. 2021-01-26]. Dostupné z: https://vedavyzkum.cz/ze-zahranici/ze-zahranici/studie-jak-poznat-predatorske-casopisy
- RYCHLÍK, Martin. 2021. Martin Srholec: Do databáze Scopus se vtírají predátorské časopisy. In: vědavýzkum.cz. [online]. Praha: Vědavýzkum.cz, s.r.o. 22. 2. 2021. [cit. 2021-09-09]. Dostupné z: https://vedavyzkum.cz/rozhovory/rozhovory/martin-srholec-do-databaze-scopus-se-vtiraji-predatorske-casopisy
- POLČÁKOVÁ, Petra. 2021. Pseudověda dostává příliš prostoru, to mě děsí, říká autor seznamu predátorů. In: universitas.cz. [online]. Universitas. 18. 8. 2021. [cit. 2021-09-13]. Dostupné z: https://www.universitas.cz/osobnosti/7224-pseudoveda-dostava-prilis-prostoru-to-me-desi
- RYGELOVÁ, Pavla. 2021. Publikování u vydavatele MDPI – aktuální trend. In: Blog Ústřední knihovny VŠB. [online]. Ostrava: Ústřední knihovna VŠB-TUO. 5. 4. 2021. [cit. 2021-10-25]. Dostupné z: https://bloguk.vsb.cz/publikovani-u-vydavatele-mdpi-aktualni-trend/