Mezinárodní identifikátory vědce

 

Identifikátory vědce zajišťují jednoznačné přiřazení publikací k danému autorovi potřebné pro hodnocení vědy a výzkumu, získávání grantů, získání akreditace studijních programů, splnění požadavku vydavatele při přijímání článku.

Důležité je v profilu identifikátorů uvádět správnou afiliaci MENDELU

 

ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

ORCID je ve formátu: 0000-0002-5414-0928

ORCID je mezinárodní jedinečný identifikátor výzkumníka od neziskové organizace ORCID.
Vzdělání, působení v institucích, grantová a publikační činnost je na jednom místě.
ORCID lze propojit s vědeckými identifikátory ResearcherID a Scopus Author ID.
Pro přidělení ORCID je nutná registrace a vše je zdarma: Návod na založení a aktualizaci ORCID
Podrobnější informace najdete na stránce:  ORCID na MENDELU
 

 

ResearcherID

ResearcherID je ve formátu: C-7354-2019

ResearcherID je mezinárodní identifikátor výzkumníka od společnosti Clarivate Analytics. Od dubna 2019 součástí nástroje Publons, kdy se do svého profilu hlásíte pomocí stejných přihlašovacích údajů jako do původního ResearcherID. Pokud jste měli v minulosti založeno ResearcherID, nezakládejte nové.
Přístup je buď přes platformu Web of Science - záložka Publons nebo přímo přes nástroj Publons
Před založením identifikátoru si ověřte, zda už ho nemáte vytvořen. Na stránkách Publons (ResearcherID) pod záložkou Browse - Researchers. Do polí vepíšete svoje křestní jméno a příjmení, kdy zkusíte hledat bez diakritiky i s diakritikou, a vyplníte pole Countries/Regions. Pokud jste působili jen na Mendelově univerzitě v Brně, lze vyplnit pole Institutions, kam lze napsat jen Mendel.
Identifikátor si zakládá každý autor sám.
Podmínkou pro přidělení ResearcherID v Publons je mít alespoň 1 publikaci na platformě Web of Science! Tuto publikaci je nutné si v Publons do svého profilu přiřadit.
Při vyplňování profilu uvádět co nejpřesnější informace:
    • V poli "Full Name" uvádět jméno s diakritikou, např. Josef Novák.  Pozor na záměnu křestního jména a příjmení vyplňovaných polí.
    • V poli "Alternative Publishing Names" uvádět jméno bez diakritiky a se zkratkou křestního jména jen v přímém pořadí jméno-příjmení, např. Josef Novak, J. Novák, J. Novak
    • V poli "Institution" uvádět plný název univerzity ve tvaru Mendel University in Brno.
    • V poli "Department" uvádět název fakulty a ústavu, např. Faculty of Horticulture, Department of Viticulture and Enology.
Publikace přiřazené pod identifikátor daného autora si musí tento pravidelně sám aktualizovat. Neděje se tak automaticky!
Po přidání nových publikací pod ResearcherID trvá aktualizace profilu cca 7 dní.
Kontakt na podporu Publons.
Autorské profily Web of Science (WoS Author Records): v databázi Web of Science Core Collection lze vyhledat Vaše autorské profily (hledání Search/Author). Slouží ke sjednocení autorských identit, k usnadnění vyhledání publikací autora a jeho citačních ohlasů. Autor by měl mít jen jeden autorský profil. Pokud má autor více profilů, zeptejte se knihovny, jak více profilů spojit s jedním ResearcherID. Pokud má autor více ResearcherID, musí si ponechat jen jeden
Kontaktní e-mail na podporu WoS: .
Webinář k autorským profilům WoS: PREZENTACE a VIDEO
Videa vysvětlující nejčastější problémy s profilem WoS a ResearcherID

 

Scopus Author Identifier

Scopus Author ID je ve formátu: 15056854700

Scopus Author Identifier je jednoznačný identifikátor autora od producenta databáze Scopus, společnosti Elsevier.
Identifikátor je automaticky přidělen každému autorovi, který má publikace zařazené do databáze Scopus.
Publikace jsou pod tento identifikátor zařazovány automaticky. Může se stát, že autor má více identifikátorů Scopus Author ID z důvodu nepropojení afiliace a jména autora. To má negativní dopad na hodnotu h-indexu autora. V těchto případech je nutné, aby autor zažádal o sjednocení publikací pod jeden identifikátor autora, ostatní budou následně zrušeny.
Oprava Scopus Author Identifier, zrušení Scopus Author Identifier nebo sloučení záznamů do jednoho Scopus Author Identifier je možné vyplněním formuláře na Elsevier Support Center, kdy z nabídky kontaktního formuláře v poli "Contact Reason" vybereme Author Profile Correction.

 

Nejčastěji kladené dotazy

Nejčastěji kladené dotazy k identifikátorům vědce ke stažení ZDE.

 

Dotazy - kontakt

V případě nejasností, otázek nebo přípomínek, prosím, kontaktujte: